آمار کرونا در برخی از شهرهای خوزستان افزایشی است
آمار کرونا در برخی از شهرهای خوزستان افزایشی است
استاندار خوزستان از افزایش آمار کرونا در برخی از شهرهای استان خبر داد‌.

غلامرضا شریعتی امروز در چهل و ششمین نشست ستاد استانی مدیریت کرونا در خوزستان، اظهار کرد: در حال حاضر تمام خوزستان به استثنا یک شهر در وضعیت آبی قرار دارد.

وی افزود: روند بیماری در برخی شهرستان‌ها کاهشی و برخی شهرستان‌ها افزایشی است. در شهرهای آبادان، شوش، دشت آزادگان، دزفول، اندیکا، آغاجاری، مسجدسلیمان، رامشیر، شادگان، هندیجان، بهبهان و هویزه روند بیماری نسبت به هفته قبل افزایشی بوده است که باید فرمانداران سریع مداخله کنند زیرا ممکن است در هفته‌های آتی موارد فوتی این شهرستان‌ها افزایش یابد.

استاندار خوزستان گفت: سریعا باید چرخه انتقال در این شهرستان‌ها قطع و رعایت پروتکل‌ها افزایش یابد.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا در زمینه رفع محدودیت‌ها تصمیم گیری می‌شود. تصمیم گیری سر خود در این زمینه شاید منافع محلی داشته باشد اما به هرج و مرج و بی نظمی منجر می‌شود بنابراین ملاک تصمیم گیری، ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا است.

غلامرضا شریعتی با اشاره به کاهش فاصله گذاری اجتماعی در مراکز عمومی، تصریح کرد: یکی از ابزارهای مهم و موثر در کنترل انتشار ویروس، رعایت فاصله گذاری اجتماعی است که در مراکز عمومی باید به این موضوع توجه بیشتر و نظارت تشدید شود. کاهش فاصله گذاری اجتماعی پیام خوبی برای مدیریت بیماری ندارد.

وی بیان کرد: همچنین وجود تهویه مطبوع در مراکز عمومی به ویژه در مراکز تهیه و توزیع غذا، یک ضرورت است که باید مسوولان بهداشت به این مهم به عنوان یک اولویت نظارتی بیشتر توجه کنند.

شریعتی اذعان کرد: همچنین در برخی شهرستان‌ها، میزان رعایت اکثر شاخص‌های تعریف شده توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حد انتظار نبوده است که باید لیست این شهرستان ها تهیه و جهت اعلام خطر به فرمانداران اخطار داده شود.

شریعتی ادامه داد: فرمانداران این شهرستان ها باید سریع علت پایین بودن میزان رعایت شاخص‌ها را بررسی و نسبت به جبران آن اقدام کنند.

وی بیان کرد: رها کردن یا بی توجهی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بیماری‌های عفونی، شوخی بردار نیست و ممکن است ناگهان با انفجار بیماری مواجه شویم.

استاندار خوزستان افزود: حفظ شرایط به دست آمده کمتر از به دست آوردن شرایط اهمیت ندارد بنابراین باید همه به حفظ و حتی بهبود شرایط توجه کنند و غفلت از هیچ کسی پذیرفته نیست.

شریعتی گفت: همچنین دستگاه‌های پشتیبان در اجرای طرح شهید سلیمانی تا پایان اجرای این طرح باید به وظایف خود عمل کنند و کوتاهی در این زمینه به هر بهانه ای پذیرفته نیست.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات به صورت ویدئو کنفرانسی نیز ممکن است موجب شود فرمانداران در جلسه حاضر نشوند، در نتیجه ممکن است باعث کم‌توجهی شود و شرایط به نحو دیگری رقم بخورد بنابراین باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فرمانداران در جلسات حضور یابند.