اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تنش آبی خوزستان
اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تنش آبی خوزستان
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تخصیص حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تنش آبی خوزستان خبر داد.

به گزارش اندیشه خوزستان ، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار کرد: روز گذشته به دستور رئیس جمهور و تاکید معاون اول ایشان همچنین دستور وزیر جهاد کشاورزی هیاتی از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، دادستانی، دستگاه قضا و نماینده‌ای از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی با اختیارات ویژه به خوزستان سفر کردند.

وی افزود: جلسات متعددی در خوزستان از جمله جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور مسوولین دستگاه‌های اجرایی مرتبط برگزار شد که در نهایت ضمن استماع نظرات تصمیماتی در خصوص مشکلات آبی این استان اتخاذ شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از گذشته اقداماتی جدا از اقدامات ملی از جمله پیشنهاد تخصیص اعتبار یکهزار و ۳۶۷ میلیارد تومان برای سدهای مارد و چوئبده به دولت، تخصیص حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای روان آب‌های اهواز و ۱۹۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای خشکسالی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شد.

وی بااشاره به کاهش ۵۴ درصدی بارش باران در کشور ادامه داد: مقداری از خسارت کشاورزان از سیلاب ۹۸ مانده بود که پرداخت آن نیز به دولت پیشنهاد شد.

اسماعیل نجار تصریح کرد: در نتیجه جلسات روز گذشته خورستان مقرر شد حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش تنش آبی استان در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: تخصیص حدود ۷۰ میلیارد تومان به سازمان جنگل‌ها و مراتع استان خوزستان برای آبیاری پوشش‌های گیاهی کاشته شده در کانون‌های ریزگردها، تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای انجام پروژه‌هایی که مشکلات آب استان را کاهش می‌دهند و تخصیص ۵۰ میلیارد تومان برای دام‌های استان چه در بحث تامین آب تالاب‌ها و چه در بحث پرداخت خسارات ایجاد شده در این حوزه در نظر گرفته شد.

نجار عنوان کرد: طبق مصوبات کشت شلتوک جز در استان‌های شمالی ممنون است اما شاهد کشت ۹۰ هزار هکتار این محصول هستیم که کشاورزان هم توقع تامین آب شلتوک را دارند که واقعا این امر میسر نیست و نیاز به همراهی و مدارای همیشگی کشاورزان و مردم را داریم.