ادامه تهیه پیش‌نویس بخش مهمی از سند حاصل‌شده در مذاکرات وین
ادامه تهیه پیش‌نویس بخش مهمی از سند حاصل‌شده در مذاکرات وین
نماینده روسیه در وین در پیامی از برگزاری دوباره جلسه روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران، چین، روسیه و تروئیکای اروپا در مذاکرات وین خبر داد.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در صفحه توییترش درباره مذاکرات وین نوشت: ایران، تروئیکای اروپا [آلمان، فرانسه و انگلیس]، روسیه و چین امروز به تهیه پیش‌نویس از بخش مهمی از سند حاصل‌شده از مذاکرات وین ادامه دادند.

اولیانوف ادامه داد: کمابیش، کار موفقیت‌آمیزی بود، اگرچه برخی مسائل مهم در بخشی مرتبط با یک سند حاصل شده [حل‌نشده] باقی مانده است.

گزارش اولیانوف از این دیدارها در مدت برگزاری دور هشتم مذاکرات وین درباره احیای توافق هسته‌ای مطرح می‌شود.

اولیانوف شب گذشته نیز از دیدار روسای هیات‌های مذاکره‌کننده در وین خبر داده و نوشته بود، «به بررسی یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل در دستور کار مذاکرات وین» پرداختند.

ادامه تهیه پیش‌نویس بخش مهمی از سند حاصل‌شده در مذاکرات وین
دیدار امروز روسای هیات‌های ایران، روسیه، چین و تروئیکای اروپا در مذاکرات وین
بعد از حدود دو ماه بخش قابل توجهی از مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم‌ها در بخش‌های حقوقی، سیاسی و فنی پیش رفته است و بسیاری از اختلاف‌نظرها در خصوص پرانتزهای موجود در متون مورد نظر برطرف شده است. طرف‌ها درباره اغلب موارد اختلافی، ایده‌ها و پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند اما هنوز تا تبدیل شدن این ایده‌ها به متن فاصله وجود دارد. در عین حال در موارد باقی‌مانده از اختلافات که به طور طبیعی از موضوعات مهم و سخت محسوب می شوند، طرف‌ها نیازمند تصمیم‌گیری سیاسی هستند.

با توجه به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های حداکثری علیه ایران، بخش قابل توجه تسریع در روند مذاکرات و دستیابی به توافق و بازگشت همه طرف ها به برجام نیازمند آن است که کاخ سفید اقدامات لازم را در راستای رفع تحریم‌ها و ارایه تضمین ها انجام دهد. به محض اینکه آمریکا تصمیمات لازم را برای رفع مؤثر، قابل راستی‌آزمایی و پایدار تحریم‌ها اتخاذ کند، سرعت گفت‌وگوها افزایش یافته و توافق در مدت زمانی کوتاه ممکن خواهد شد.

مذاکرات در روزهای اخیر در سطوح سیاسی و کارشناسی در چارچوب رایزنی های دو جانبه و چندجانبه ادامه داشت و رایزنی‌ها در این هفته نیز ادامه خواهد یافت.