بر موزه ی هنرهای معاصر اهواز چه رفته است؟!
بر موزه ی هنرهای معاصر اهواز چه رفته است؟!
در خلال هفت سال از شروع این قرارداد تا روز 31 مرداد 1401، کمترین عملکرد و فعالیت هنری نه تنها اجرا نشده؛ که تاسیسات موزه شامل سیستم های سرمایشی گرمایشی و غیره از بین رفته و خسارت هنگفت و چه بسا غیرقابل جبرانی در این رخداد به وقوع پیوسته است.

بعد از  طرح و عنوان شدن موضوع انفعال موزه در جریان فعالیت های فرهنگی و اشاره ای  کوتاه به خبر مشکلات به وقوع پیوسته در خصوص موزه ی  هنرهای  معاصر اهواز  _ که بر اساس  استانداردهای حداقل تا پیش از هفت سال پیش، دومین!  موزه ی  مهم  کشور شناخته می شد؛ _ و ناگهان متوجه شدیم  چه بلایی بر این مکان مبارک رفته است.

امروز به همراه آقایان دکتر لفته منصوری، دکتر بهرام (ماشاالله) براتی، جناب امید حلالی و جناب نعیم حمیدی سراغ حجت الاسلام کلاه کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد  اسلامی خوزستان رفتیم  تا بصورت دقیق تر و جزیی تر  از مشکلات پیش آمده و چرایی توقف فعالیت موزه در سال های اخیر، اطلاعات کامل و واقعی تری  دریافت کنیم.
به جمع ما جناب انوشیروان بهرامی و جناب ناصر چنانی نیز پیوستند و این جلسه که از ساعت ۲ بعدازظهر شروع شد تا ساعت ۶ بعدازظهر به درازا کشید.
اول اینکه متوجه شدیم قراردادی که در دوره ی همایون قنواتی مدیرکل وقت ارشاد با شخصی به نام علی منوچهری  منعقد شده، قراردادی  است سطحی و بسیار پیش پا افتاده و برخلاف تمامی  قراردادهای تیپ واگذاری یا اجاره یا رهن و هر نوع دیگری است که باید  تمام مفروضات  امروز و آینده ی یک مناسب دوسویه را در خود داشته باشد.
دوم، مشخص شد که در خلال هفت سال از شروع این قرارداد  که در پایان روز ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ خاتمه ی قرارداد مقرر شده، کمترین عملکرد و فعالیت هنری  نه تنها اجرا نشده؛ که تاسیسات موزه شامل سیستم های سرمایشی گرمایشی و غیره و غیره از بین رفته و خسارت هنگفت و چه بسا غیرقابل جبرانی در این رخداد به وقوع پیوسته است. هنوز ابعاد دقیق این  فاجعه مشخص نیست!
نگرانی عمده ی  همه ی کسانی که امروز  در این جلسه حضور داشتند،  صرفنظر از خسارت هنگفتی که به سازه و  ملحقات ساختمان  وارد شده؛  آسیب و خسران غیرقابل جبران و احتمالی به گنجینه ای است که بخشی از آثار غیرقابل تکرار تعداد بسیاری از هنرمندان این مرز و بوم را شامل می شود.
هنوز  هیچگونه بررسی کارشناسی، و گزارش دقیق مبتنی بر میزان موجودی آثار هنری، و  آسیب دیدن آثار، و نیز تخریب و فقدان تاسیسات مرتبط با موزه  وجود ندارد.  و با وجود اینکه قرارداد  در تاریخ یاد شده به اتمام رسیده است؛ خبرهایی در گوشه و کنار منتشر شده که فردی منتسب به علی  منوچهری ( طرف قرارداد)  زیر بار پذیرش اتمام قرارداد  نمی رود!
همین جا  مایلم  عنوان کنم؛ موزه ی  هنرهای معاصر اهواز و هر تاسیسات و ساختمان و ابنیه ی دیگری  که جزو متعلقات فرهنگی یک شهر  و کشور محسوب  می شوند، ارث پدری  و  تیول شخصی یا ملک طلق  هیچ فرد اداری رسمی و حقیقی و یا حقوقی دیگری  نیست که بشود و یا بتوانند آن را به ثمن بخس  چوب حراج بزنند و یا در معاملات و معادلات سیاسی اقتصادی مشکوک به کسی واگذار کنند.  چنین اماکنی  متعلق به تک تک افراد یک جامعه، یک شهر و تمام افراد یک کشور  محسوب  می شوند.
این متن به مثابه  درخواستی است که طی آن  از استاندار  خوزستان بعنوان عالی ترین مقام اجرایی  دولت  در استان و  از مقامات قضایی و دادگستری  استان خوزستان و  در نهایت  از جناب محسنی اژه ای ، خواهان  ورود هر چه سریع تر به این  موضوع  تا رسیدن به نتیجه ی شفاف و احقاق حقوق پایمال شده و استرداد اموال و بخصوص برآورد خسارات احتمالی و تعیین تکلیف آثار هنری که جزو ذخایر ملی  کشور محسوب  می شوند،  هستیم.
شایسته و سزاوار است در این خصوص، هرگونه تعلل و درنگی روا نشود که شتاب در بررسی این مساله، خدمت به مردم و فرهنگ و ملیت و نظام  مقدس جمهوری اسلامی  است.

شهرام کلاوند

  • نویسنده : شهرام کلاوند