بهره‌برداری از مخازن ذخیره‌سازی ملاس در شرکت خمیرمایه و الکل رازی
بهره‌برداری از مخازن ذخیره‌سازی ملاس در شرکت خمیرمایه و الکل رازی
مخازن استراتژیک ذخیره‌سازی ملاس در شرکت "خمیرمایه و الکل رازی" به بهره برداری رسید.

photo7309025739
این پروژه دارای ۲ مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی بوده که در اواسط سال ۱۴۰۰ آغاز و پس از ۲ سال به مرحله بهره‌برداری رسید.

زمان لازم برای انجام این پروژه ۵۴ هزار نفر ساعت بوده‌ است.

ملاس به‌عنوان ماده اولیه و اصلی در تولید محصولات شرکت خمیرمایه و الکل رازی نقش کلیدی دارد، اما این محصول در فصول مختلف سال شاهد نوسانات کمی و کیفی از جمله خشکسالی و به دنبال آن کاهش تناژ تولید محصول نیشکر است.

جلوگیری از خام‌فروشی ملاس و افزایش توان ذخیره‌سازی جهت رهبری بازار در ارتباط با محصولات این شرکت، از اهداف راه‌اندازی این پروژه است.

با افزایش ظرفیت‌های تولید و عبور از ظرفیت اسمی در ۲ محصول خمیرمایه و الکل طبی، شرکت رازی سالانه به بیش از ۲۱۰ هزار تن ملاس نیاز دارد و در آینده ای نزدیک با شروع به کار کارخانه خوراک دام شرکت خمیرمایه و الکل رازی، این نیاز افزایش پیدا خواهد کرد.

این مراسم با حضور محمد راضی‌جلالی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، عبدعلی ناصری مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی و جمعی از مدیران نیشکری برگزار شد.

شهرام فرهمند مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی هزینه احداث این مخازن را ۵۶۳ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: در سال جاری افزایش ظرفیت تولید ۴۰ میلیون لیتر الکل و عبور از ۱۲ هزار تن خمیر مایه را پایه گذاری کردیم تا نیاز داخلی و صادراتی کشور را تامین کنیم.

وی افزود: با احداث این ۲ مخزن، ظرفیت تولید ۲ محصول خمیرمایه و الکل ۱۷ درصد افزایش خواهد یافت.

فرهمند گفت: با توجه به ذخیره سازی ملاس، افزایش و تداوم تولید محصولات شرکت، در سال جاری بیش از ۱۶ میلیون دلار صادرات ارزی داشته و پیش بینی می کنیم برای سال آینده ۲۵ میلیون دلار صادرات داشته باشیم.