تصرف اراضی پارک جنگلی بنوار ناظر اندیمشک و سکوت مسؤولان
تصرف اراضی پارک جنگلی بنوار ناظر اندیمشک و سکوت مسؤولان
در حالی که فعالان اجتماعی و شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان اندیمشک به دنبال توقف تصرف در اراضی پارک جنگلی بنوار ناظر هستند برخی مسئوولان و دستگاه‌های مدعی در این اراضی از اتفاقات پیش آمده اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

به گزارش اندیشه خوزستان از شهرستان اندیمشک، اخیراً در شهرستان اندیمشک عده‌ای به عنوان مالک اقدام به تصرف و دیوارکشی بخشی از اراضی پارک جنگی «بنوار ناظر» کردند که این اتفاق با واکنش‌های زیادی از سوی مردم و دانشجویان مواجه شده است.

حدود ۲۲.۸ درصد این اراضی، جزو پلاک ۱۱ اوقاف به شمار می‌روند(موقوفه حاج محمد شفیع) و مابقی مربوط به دستگاه‌های اجرایی شهرستان است که پس از دیوارکشی بخشی از این ارضی توسط متصرفین، مسوول حقوقی اداره اوقاف با طرح شکوایه از طریق دادگاه پیگیر این موضوع می‌شود اما دیگر دستگاه‌ها به عنوان متولی و مدعی در این اراضی براساس تحقیقات میدانی خبرنگار فارس تا امروز ظاهرا هیچ گونه حساسیتی به این موضوع نشان نداده‌اند.

نامه شورای تبین مواضع بسیج دانشجویی به دادستان

بر همین اساس، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان اندیمشک نیز با نگارش نامه‌ای از دادستان تقاضای ورود به موضوع زمین خواری و تصرف غیر قانونی هزاران متر زمین در بنوار ناظر را خواستار شدند.

در متن این نامه آمده است:

با پیگیری‌های دانشجویان مومن انقلابی مشخص شد اخیراً فرد یا افرادی اقدام به تصرف هزاران متر از اراضی پارک جنگلی شهرک بنوارناظر از توابع بخش مرکزی شهرستان اندیمشک کرده‌اند که ضمن تصرف غیر قانونی بدون ذره‌ای ترس اقدام به تخریب و تصرف منابع طبیعی و اراضی بیت المال، دیوارکشی، احداث ساختمان و ایجاد جاده دسترسی کرده‌اند.

متصرفان هیچ گونه مستنداتی ندارند

حجت السلام سید حمزه حسینی رئیس اداره اوقاف شهرستان اندیمشک در تشریح این موضوع در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اندیمشک، اظهار کرد: یک عده مدعی هستند که در تصرف این زمین ذی‌حق هستند در حالی که این اراضی در موقوفه غیر متصرفی است و اوقاف در موقوفه غیر متصرفی ضمن اینکه ناظر است وکیل هم دارد.

وی با بیان اینکه برخی قسمتی از این موقوفه را دیوار کشی کردند، افزود: اداره اوقاف، متولی را در جریان دیوارکشی که توسط برخی در موقوفه انجام شد گذاشت و وکیل متولی به همراه کارشناس اوقاف به منظور پیگیری این موضوع به دادگاه مراجعه کردند.

رئیس اداره اوقاف شهرستان اندیمشک گفت: دادگاه نیز پس از بررسی موضوع برای افراد متصرف احاریه ارسال کرد و اکنون منتظر جلسه بعدی دادگاه هستیم.

حسینی بیان کرد: افرادی که اقدام به تصرف اراضی کردند هیچ گونه مستنداتی مبنی بر مالکیت خود بر اراضی را ندارند و یک شبه مدعی مالکیت شده‌اند.

بی توجهی دستگاه‌ها به تصرفات املاک خود در اراضی بنوار ناظر

اسماعیل قدیریان مسوول حقوقی اداره اوقاف شهرستان اندیمشک نیز در این رابطه به خبرنگار فارس می‌گوید: حدود ۲۲.۸ درصد از اراضی پارک جنگی بنوار ناظر سهم موقوفه‌های ما است مابقی مربوط به دستگاه‌های دیگر است.

وی با طرح این سوال مبنی بر اینکه با توجه به اینکه یک چهارم این اراضی(۲۲.۸ درصد) موقوفه است و ۷۵ درصد مربوط دستگاه‌های دیگر بوده و متولی دارد ولی چرا دیگر دستگاه‌ها در این خصوص تصرف این اراضی حساسیتی ندارند، افزود: بخشی از این تصرفات نیز در حریم جاده قرار دارد که باید اداره راهداری در این قضیه ورود و دادستانی با متصرفین برخورد میکرد.

قدیریانگفت: دستگاه‌هایی که در این اراضی سهم دارند اما ترک فعل کردند و پیگیر تصرف اراضی نشدند باید بازخواست شوند.

وی با بیان اینکه تمام پشت و پناه ما در این قضیه دستگاه قضایی است، عنوان کرد: پس از تصرف این موقوفه توسط یکسری افراد پلیس امنیت را در جریان قرار دادیم که اکنون روند خوبی در خصوص پیگیری این موضوع در جریان است.

مسوول حقوقی اداره اوقاف شهرستان اندیمشک بیان کرد: دو نوع موقوفه داریم یکی موقوفه متصرفی که در تصرف اوقاف است و اوقاف مدیر صفر تا صد آن است(امورات حقوقی، ثبتی، مدیریت موقوفه و…) را به عهده دارد.

وی افزود: دیگری موقوفه غیر متصرفی که در بخشنامه متولی آن مشخص شده و بر اساس قانون اوقاف و اصل وقف نامه متولی آن را اداره می‌کند که این زمین ها از نوع دوم هستند.

تصرفی در اراضی بنوار ناظر صورت نگرفته است

اما، پیمان جهانگیری فرماندار شهرستان اندیمشک می‌گوید: ما پارکی که جنگلی باشد نداریم، چند درخت در حریم جاده کاشته شده است که از سال‌های گذشته چند پلاک که در این محدوده قرار گرفته‌ بود واگذار شد.

وی با رد تصرف در اراضی بنوار ناظر، افزود: این زمین‌ها متعلق به منابع طبیعی هستند و ملی به شمار می‌روند که حدود ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته بخشداری وقت طبق ماده ۳۱ و ۳۲ این زمین‌ها را به چند نفر که متقاضی بودند واگذار کرده است.

فرماندار شهرستان اندیمشک گفت: در این منطقه هیچ گونه ساخت و سازی منهای چند پلاک که توسط بخشداری واگذار شد صورت نگرفته است که این چند پلاک از حریم جاده جدا هستند و فاصله را رعایت کرده‌اند.

بی اطلاعی منابع طبیعی از محدوده تصرفی در اراضی بنوار ناظر

هرمز نیکوروان رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اندیمشک در رابطه با اراضی پارک جنگلی بنوار ناظر، اظهار کرد: این زمین‌ها دولتی هستند و وظیفه حراست و نگهداری از آن‌ها به عهده منابع طبیعی است.

وی افزود: با یگان حراست منابع طبیعی صحبت کردیم که تمام دیوارهای بلوکی که توسط متصرفین احداث شده است به واسطه نقشه‌های یو تی ام بررسی شود تا معلوم شود که این اراضی تصرف شده است یا خیر؟.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان اندیمشک گفت: اداره منابع طبیعی پرونده‌های زیادی را در خصوص تصرف اراضی و ساخت و سازهای غیر مجاز تشکیل داده است.

در حالی که فعالان اجتماعی و شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان اندیمشک به دنبال توقف تصرف در اراضی بنوار ناظر هستند برخی مسوولان و دستگاه‌های مدعی در این اراضی از اتفاقات پیش آمده اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

با توجه به اینکه مسوولان اوقاف شهرستان در رابطه با تصرفی که در محدوده خود در این اراضی صورت گرفته مسوولان ذیربط را در جریان گذاشته‌اند. برخی از فعالان اجتماعی معتقد هستند سکوت و عدم حساسیت سایر دستگاه‌ها به املاک خود در این اراضی شائبه‌های زیادی را در شهرستان به دنبال داشته است.