تصویب بودجه ۶۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری / راه اندازی کمیته تخصیص و خزانه متمرکز با مشارکت شهرداری و شورا
تصویب بودجه ۶۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری / راه اندازی کمیته تخصیص و خزانه متمرکز با مشارکت شهرداری و شورا
رئیس شورای اسلامی شهر اهواز گفت: با بررسی‌های انجام شده ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه پیشنهادی شهرداری کاهش یافت و به میزان ۶۵۰۰ میلیارد تومان تصویب شد.

به گزارش اندیشه خوزستان و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر اهواز سیاوش محمودی در خصوص بودجه ۱۴۰۱ شهر اهواز، اظهار کرد: ممکن است بودجه امسال نسبت به سنوات قبل افزایش زیادی داشته باشد، اما ایجاد تحول در شهر مورد توجه شورای اسلامی شهر بوده است.

سیاوش محمودی به لزوم توجه به پروژه های نیمه تمام اشاره نموده و افزود : راه اندازی کمیته تخصیص و خزانه متمرکز با مشارکت شورا و شهرداری به منظور بررسی و تعریف پروژه ها و تخصیص منابع پیش از انجام اقدامات اجرایی به عنوان برنامه اصلی شورا و شهرداری در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.

محمودی تصریح کرد: دیدگاه اعضا در بدو آغاز شورای ششم اتمام پروژه‌های نیمه تمام گذشته است و مقرر شد هیچ پروژه‌ای تا اتمام پروژه‌های سابق تعریف و آغاز نشود .

وی به نگاه ویژه و خاص به وضعیت پرسنل شهرداری اشاره نموده و اظهار کرد : رسیدگی به وضعیت رفاهی و خدماتی پرسنل شهرداری در بودجه ۱۴۰۱ به عنوان اولویت شورای ششم نسبت به بودجه های گذشته بسیار مورد توجه و بررسی قرار گرفت .

وی افزود: در سال‌های گذشته هر سازمان و منطقه به صورت جداگانه بودجه خود را تنظیم و ارائه می‌کرد، اما برای اولین بار بودجه سازمان‌ها و مناطق هشت‌گانه شهرداری به صورت متمرکز تدوین و به شورای اسلامی شهر ارائه شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز ادامه داد: اولویت اصلی در بودجه تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است، ظرفیت‌سنجی نیز یکی از مواردی است که در بودجه به آن توجه شده به‌گونه‌ای که ظرفیت‌های مختلف شهر شناسایی و مدنظر قرار گرفته است و توجه به مناطق محروم، کم‌برخوردار و اولویت‌های شهروندان در مباحث مختلف مانند فضای سبز، آسفالت از امتیازات ویژه بودجه ۱۴۰۱ است.

وی تصریح کرد: در بودجه بالغ بر ۴۲ درصد به صورت واقعی به مصارف جاری تخصیص داده شده و ۵۸ درصد نیز به حوزه عمرانی اختصاص یافته است، بخشی از بودجه ۱۴۰۱ به وسیله اوراق مشارکت، تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری تأمین می‌شود و این مورد از جمله نکات مثبت بودجه سال آینده است.

محمودی تاکید کرد: امیدواریم با نگاه تحولی که شهرداری و شورای اسلامی شهر دارند و با توجه به ظرفیت‌های اهواز بودجه تحقق یابد و شاهد تحول در اهواز باشیم.

وی بیان کرد : شهرداری اهواز بودجه‌ای به میزان ۷,۵۰۰ میلیارد تومان را پیشنهاد داده بود، اما شورای اسلامی شهر بر اساس بررسی‌های انجام شده، حدود ۱,۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه پیشنهادی را کاهش داد و سرانجام بودجه ۶,۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تصویب شد.

محمودی در خصوص اعداد و ارقام بودجه توضیح داد : ۶ درصد از کل بودجه از محل فروش دارایی ها، ۱۴ درصد بودجه از محل استقراض اعم از وام و اوراق مشارکت ، ۷ درصد از بودجه از محل مشارکت و سرمایه گذاری ، ۹ درصد از محل یارانه ها و اعانه دولت و سازمان های دولتی به شهرداریها و سازمانهای وابسته و ۵۳ درصد کل بودجه از محل عوارض عمومی اعم از مالیات بر ارزش افزوده ، عوارض صدور پروانه ساختمانی، عوارض نوسازی و کسب پیشه، ۱ درصد ناشی از عوارض اختصاصی، ۱/۵ درصد از محل بهای خدمات و درآمد موسسات انتفاعی وابسته به شهرداری و کل منابع مالی سازمانها حدود ۸/۵ درصد در نظر گرفته شد .

وی افزود : ۴۲/۵ درصد از هزینه ها مربوط به مصارف جاری شهرداری است و ۴۷/۵ درصد جهت پروژه های عمرانی شهرداری در نظر گرفته شده است که ۱/۵ درصد نیز برای بازپرداخت بدهی ها برای اولین بار در بودجه تعریف و مشخص شده است و ۸/۵ درصد به منظور هزینه های سازمان های وابسته به شهرداری است .

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز اضافه کرد: شورای اسلامی شهر اگر مشاهده کند که در راستای تحقق بودجه تلاش می‌شود، قطعاً امکان اصلاحیه بر بودجه را بررسی و لحاظ می‌کند.