تلاش برای تأمین حق‌آبه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر
تلاش برای تأمین حق‌آبه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر
معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: در خصوص تامین حق‌آبه به منظور جلوگیری از ورود آسیب به سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر گفت: بر اساس قوانین و پرونده ثبت جهانی تامین حق‌آبه سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر جزو تعهدات وزارت نیرو است.

احمدرضا حسینی‌بروجنی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد اظهار کرد: آثاری که با آب عجین شده‌اند تا زمانی که با آب درگیر هستند مشکلی نخواهند داشت و دچار آسیب‌های کمتری می‌شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر و احداث سدها در بالادست، حق‌آبه این سازه‌ها کاهش یافته و به بدنه سازه‌ها آسیب‌هایی وارد شده است.

حسینی‌بروجنی بیان کرد: با این وجود همچنان با انجام مرمت‌ها و حفاظت‌های سالانه در حال تلاش برای به حداقل رساندن آسیب‌ها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: شوری آب نیز مزید بر علت شده و بخشی از فرسایش را تشدید کرده است که در این زمینه مکاتبات فراوانی با وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان داشتیم و تا حد امکان کمک کردند تا کمترین آسیب را داشته باشیم.

او ادامه داد: جلسه‌ای نیز در استانداری با مدیران سازمان آب و برق خوزستان برگزار و بر تامین حق‌آبه تاکید کردیم و قول حفظ حق‌آبه داده شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: سازمان آب و برق خوزستان نیز متعهد شده با انجام لایروبی بحث حفاظت را انجام دهد.