شمار دکل های حفاری فعال در دولت سیزدهم به ۶۱ دستگاه افزایش یافت
شمار دکل های حفاری فعال در دولت سیزدهم به ۶۱ دستگاه افزایش یافت
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران گفت: با توجه به برنامه های شرکت ملی نفت ایران مبنی بر شتاب بخشی در اجرای پروژه های توسعه ای در راستای حفظ ، نگهداشت و افزایش تولید نفت، شمار دکل های حفاری فعال شرکت در دولت سیزدهم در زمان حاضر به 61 دستگاه افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران دکتر حمید رضا گلپایگانی در حاشیه مراسم گشایش بیست و ششمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی که روز جمعه (۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد، با اشاره به اینکه مجموع دکل های حفاری ملکی این شرکت هم اکنون ۷۲ دستگاه خشکی و دریایی است، افزود: در شروع فعالیت دولت سیزدهم تعداد دکل های فعال ناوگان شرکت ۵۶ دستگاه بود که کاربست این تجهیزات در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و ابتدای امسال روند تزایدی یافته و انتظار می رود این روند استمرار داشته باشد.

وی اظهار کرد: از مرداد ماه سال گذشته تا به امروز به همت مجموعه تلاشگران این شرکت در بخش های عملیاتی، خدمات یکپارچه فنی و مهندسی و پشتیبانی، حفاری و تکمیل ۶۴ حلقه چاه نفت و گاز با ثبت متراژ ۷۱ هزار و ۵۵۵ متر در مناطق خشکی و دریایی کشور به اتمام رسید و چاه های تولیدی برای بهره برداری در اختیار شرکت های متقاضی قرار گرفت.

گلپایگانی گفت: این چاه ها در گستره عملیاتی شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت فلات قاره، مهندسی و توسعه نفت و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفر و تکمیل نهایی گردید.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: در این مدت در بخش های خدمات فنی، خدمات ویژه و عملیات ویژه حفاری نیز متخصصان خبره و کارآزموده این شرکت بی وقفه و در تلاشی شبانه روزی همگام با کارکنان عملیاتی، در زمینه تکمیل چاه های در دست حفاری و تعمیر چاه های در حال بهره برداری اقدام کردند که این امر در راستای نگهداشت و افزایش ظرفیت تولید بسیار حائز اهمیت می باشد و از ویژگی های منحصر بفرد ملی حفاری در میان شرکت های حفاری در سطح جهان تلقی می گردد.

وی در این ارتباط به تحقق ۳ هزار و ۲۵۶ عملیات از سوی مدیریت خدمات فنی اشاره کرد که شامل عملیات اسیدکاری ویژه و گسترده، سیمانکاری چاه ها، تزریق پذیری ، لوله مغزی سیار، آزمایش چاه، حفاری با هوا، عملیات ویژه حفاری فروتعادلی، لوله گذاری چاه، نصب آویزه و عملیات آزمایش بهره دهی چاه است.

گلپایگانی همچنین عملکرد مدیریت خدمات ویژه را در مجموع ۷۰۰ عملیات ، شامل نمودارگیری درون چاهی و نمودارگیری از سیال حفاری، عملیات چاه پیمایی ، حفاری چاه به روش افقی و جهت دار و مغزه گیری عنوان و اظهار کرد: این شرکت آمادگی کامل برای پاسخگویی به موقع به درخواست های شرکت های متقاضی اعم از شرکت های بهره برداری تابع شرکت ملی نفت ایران و شرکت های بخش خصوصی فعال در این عرصه را دارد.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران ارتقاء راندمان عملیات و خدمات حفاری را از شمار مهمترین اهداف کیفی و برنامه های این شرکت در سال ۱۴۰۱ برشمرد و گفت: ملی حفاری با برخورداری از نیروهای انسانی متخصص و کارآمد و تجهیزات لازم در زمینه حفاری چاه های نفت و گاز در زمان حاضر به عنوان بزرگترین شرکت حفاری و ارائه دهنده خدمات یکپارچه در کشور مطرح است.

وی افزود: کارآمدی عملیاتی و ارتقاء راندمان اجرایی به منظور توسعه بخشی به عملیات حفاری و خدمات جانبی از جمله در پروژه های کلید در دست و طرح توسعه ۲۸ مخزن در مناطق نفتخیز جنوب و بهبود کارایی پشتیبانی از اهداف کیفی شرکت می باشد که در این ارتباط بازسازی و نوسازی دستگاه ها و تجهیزات حفاری با به کارگیری حداکثری توان تجهیزاتی و منابع انسانی شرکت و برون سپاری به شرکت‌ های صاحب صلاحیت در دستور کار قرار دارد.

گلپایگانی در همین راستا به تقویت توانمندی داخلی پشتیبانی از طریق تکمیل ماشین‌آلات موجود و جدید و استفاده از ظرفیت های برون سپاری و به هنگام سازی تامین کالا از طریق اولویت بندی تقاضاهای اصلی و تنوع بخشی به منابع خارجی و داخلی با کیفیت را مورد اشاره و رقابت پذیری و اهتمام به سهم بازار را از دیگر محورهای مهم در راستای اهداف کیفی شرکت عنوان کرد.

 

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران توسعه آموزش های تخصصی، جذب و پرورش نیروی انسانی، رضایتمندی و تقویت انگیزش کارکنان، چابک سازی سازمانی و ارتقاء فرآیندها، افزایش بهره وری و راندمان کار ، ارتقای کیفی ناوگان، صدور خدمات فنی و مهندسی، اصلاح ساختار سازمانی، پایداری مالی، به روز رسانی نرخ خدمات حفاری و جنبی به منظور افزایش درآمدها را از دیگر برنامه های پیش روی شرکت در سال جاری برشمرد.

وی در ادامه با اشاره به حضور بیش از یک هزار و ۲۰۰ شرکت در نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امسال و اقدامات به عمل آمده در راستای هر چه بهتر برگزاری این رویداد بزرگ نمایشگاهی در حوزه صنعت نفت پس از وقفه ناشی از شیوع ویروس کرونا ، از تلاش های برگزار کنندگان نمایشگاه بیست و ششم قدردانی و تصریح کرد: شرکت ملی حفاری ایران با توجه به فرصت پیش آمده مساعی خود را به کار خواهد گرفت تا با رایزنی و تبادل نظر با شرکت های سازنده و دانش بنیان به نحو مطلوب در جهت شناسایی ظرفیت ها و بررسی زمینه های همکاری با سازندگان و صنعتگران اقدام نماید.

گلپایگانی گفت: تشکیل جلسات و گفت وگو با مدیران عامل شرکت های کارفرمایی، نشست های تخصصی با مدیران و نمایندگان شرکت های حاضر که در بخش صنعت حفاری فعالیت می کنند، امضاء و مبادله چند سند همکاری با مراکز علمی و پژوهشی و شزکت ها و بازدید از غرفه های نمابشگاه و آشنایی با آخرین دستاوردهای در حوزه ساخت و فناوری های نوین از برنامه های مدیران شرکت ملی حفاری ایران در مدت چهار روز نمایشگاه به شمار می آید.