شکایت محیط زیست خوزستان از پتروشیمی مسجدسلیمان
شکایت محیط زیست خوزستان از پتروشیمی مسجدسلیمان
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان گفت: به دنبال تخلیه پساب آلوده توسط شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان در جمعه مورخ ۲۱ خرداد ماه، علیه این شرکت در مراجع قضایی شکایت شد.

محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دنبال تخلیه پساب آلوده توسط پتروشیمی مسجدسلیمان به محیط اطراف، از این واحد صنعتی بدلیل تهدید علیه بهداشت عمومی توسط محیط زیست به مراجع قضایی شکایت و پرونده تشکیل شد.

وی افزود: این واحد صنعتی فاقد پروانه بهره برداری محیط زیستی است و تصفیه خانه این شرکت گنجایش حجمی پساب خروجی ندارد، علاوه بر آن راه اندازی واحد RO (بازچرخانی آب ) برای واحد کولینگ با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و حوضچه تبخیر در حال احداث الزامی است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان گفت: برای جلوگیری از تکرار این حوادث مشابه ، تکمیل و در مدار قرار دادن سیستم‌های کنترل آلودگی فاضلاب صنعتی اقدامی ضروریست.

وی ادامه داد: برای تسریع در انجام این موارد از مراجع قضایی خواستار توقف فعالیت این واحد صنعتی تا تکمیل احداث تصفیه خانه صنعتی شده‌ایم.

محمدجواد اشرفی تصریح کرد: این مجموعه باید برای دفع اصولی پساب خود حوضچه تبخیر احداث کند متاسفانه این پروژه تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل و راه اندازی این واحد برای جلوگیری از انتشار آلودگی شرکت بسیار ضروری است.

وی بیان کرد: به دنبال این تخلیه علاوه بر تخلیه یاد شده حوادث مشابه‌ای در یک ماه گذشته شد است، متاسفانه تعدادی از دام‌های اهالی منطقه تلف شدند که بررسی علت مرگ این دامها توسط دامپزشکی شهرستان مسجدسلیمان در حال بررسی است.

اشرفی عنوان کرد: از پساب‌های تخلیه شده در محیط نمونه برداری و در آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان آنالیز شده است و آلودگی پساب محرز می باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتمع پتروشیمی مسجد سلیمان در شمال خوزستان با وسعت ۴۰۰ هکتار در جنوب سد گتوند و شمال غربی مسجد سلیمان در منطقه زیلایی قرار دارد و فاز اول این مجموعه با تولیدات ،اوره و آمونیاک در اردیبهشت ماه امسال به بهره برداری رسیده است.