صادرات کالا از مرز چذابه بدون وقفه ادامه دارد
صادرات کالا از مرز چذابه بدون وقفه ادامه دارد
 فرماندار دشت آزادگان گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز بین‌المللی چذابه با رعایت کامل شیوه‌نامه‎ های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا بدون وقفه ادامه دارد.

حمید سیلاوی   افزود: روزانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ دستگاه کامیون و تریلر حامل کالاهای غیرنفتی در بازارچه تجاری چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز تخلیه و سپس با کامیون‌ها و تریلرهای عراقی به استان میسان عراق و سایر استان‌های این کشور انتقال می‌یابد.

وی با بیان اینکه در صورت حمل یکسره کالاهای صادراتی به عراق ، روند صادرات شتاب بیشتری گرفته و هزینه بارگیری و حمل و نقل کاهش می‌یابد گفت: ما برای حمل یکسره کالا به عراق آمادگی داریم ولی هنوز طرف عراقی این آمادگی را ندارد.
مواد غذایی ، مصالح ساختمانی ، وسایل مکانیکی ، تره بار و میوه ، محصولات صیفی و جالیزی از مهمترین کالاهای صادراتی به عراق از مرز چذابه است.

تداوم ممنوعیت تردد مسافر و زائر در چذابه
فرماندار دشت آزادگان از تداوم ممنوعیت تردد مسافر و زائران عتبات عالیات در چذابه از زمان همه گیری ویروس کرونا خبرداد.
سیلاوی افزود:در زمینه تردد اتباع ۲ کشور هنوز بین مسوولان ۲ کشور توافقی صورت نگرفته ولی امیدواریم با فروکش کردن شیوع ویروس کرونا این ترددها از سرگرفته شود.
عراق اربعین امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا اجازه ورود زائران خارجی اربعین به شهرهای مقدس این کشور را نداد.

موضوع صادرات آبزیان از چذابه در حال پیگیری است
فرماندار دشت آزادگان گفت:موضوع صادرات آبزیان از مرز تجاری چذابه در حال پیگیری است و امیدواریم در این زمینه با طرف عراقی به توافق برسیم.
سیلاوی با بیان اینکه صادرات آبزیان پرورشی از یک سال پیش و همزمان با شیوع ویروس کرونا از چذابه قطع شده و با وجود بازگشایی این مرز تجاری ، صادرات آبزیان از سرگرفته نشده افزود:رایزنی‌ برای ازسرگیری آبزیان همچنان ادامه دارد.
توقف صادرات آبزیان پرورشی از مرزهای تجاری شلمچه و چذابه سبب شده تولیدکنندگان آبزیان پرورشی در خوزستان ، کالای خود را از مرزهای پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کردستان و در محدوده اقلیم کردستان صادر کنند که مسلزم هزینه اضافی است.
مرزهای زمینی شلمچه و چذابه و مرز دریایی خرمشهر از تیر سال ۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا و در مهر همان سال برای عزیمت زائران عتبات عالیات باز شد.
هم اکنون ازاین سه مرز زمینی و دریایی صادرات کالا به عراق صورت می‌گیرد که در این میان مرز تجاری شلمچه در محدوده منطقه آزاد اروند در زمینه صادرات کالا فعال است.ارزش صادرات کالا از مرز شلمچه حدود یک میلیارد دلار و از مرز تجاری چذابه ۴۰۰میلیون دلار است.
مرزهای زمینی و تجاری شلمچه ، چذابه و مرز دریایی خرمشهر از مرداد امسال پس از یک دوره ۶ ماهه تعطیلی ناشی از شیوع کرونا بازگشایی شدند.