صرفه‌جویی ۳۶۰ هزار متر مکعب آب در هر واحد نیشکری
صرفه‌جویی ۳۶۰ هزار متر مکعب آب در هر واحد نیشکری
اين تصفيه خانه‌ها يكی از مدرن‌ترين تصفيه خانه‌های صنعتی در كشور است که به شيوه بيولوژيک با استفاده از روش های هوازی و بی‌هوازی فاضلاب صنعتی را تصفيه می‌كند.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با اشاره به راه‌اندازی هفت تصفیه‌خانه پساب صنعتی در کشت و صنعت‌های توسعه نیشکر به عنوان گام مهمی برای صیانت از محیط زیست اعلام کرد، این تصفیه‌خانه‌ها موجب صرفه‌جویی سالانه ۳۶۰ هزار متر مکعبی آب در هر واحد نیشکری شده است.

دکتر عبدعلی ناصری، واحدهای توسعه نیشکر را نخستین واحدهای کشاورزی برخوردار از تصفیه‌خانه پساب صنعتی عنوان کرد و گفت، در این شرکت مواردی مانند صرفه‌جویی در مصرف آب و حفاظت از محیط زیست در اولویت قرار دارد و این مسیر با شتاب به سمت رعایت دقیق تمامی موازین پیش خواهیم رفت.

وی ادامه داد، این تصفیه‌خانه‌ها که در فاصله سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۴ در جوار کارخانه‌های تولید شکر احداث شده، نشان از اهتمام این شرکت در صیانت از محیط زیست و بهره‌برداری حداکثری از منابع آبی دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر اهمیت تصفیه‌خانه‌ها را در این می‌داند که چرخه مصرف منابع آبی را به نحو چشمگیری بهبود می‌بخشد و پساب خروجی آن نیز برای فضای سبز و مزارع نیشکر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تصفیه خانه‌ها یکی از مدرن‌ترین تصفیه خانه‌های صنعتی در کشور است که به شیوه بیولوژیک با استفاده از روش های هوازی و بی‌هوازی فاضلاب صنعتی را تصفیه می‌کند.

ناصری با بیان اینکه تمام سیستم‌های به کار رفته در این تصفیه خانه بیولوژیکی و سازگار با محیط‌زیست بوده و هیچ گونه ماده شیمیایی در آن استفاده نمی شود، گفت: یکی از مکانیزم‌های به کار رفته در این تصفیه خانه، تصفیه به صورت بی هوازی است که گاز متان را تولید می‌کند و این گاز می‌تواند در سیستم های گرمایشی و نیازهای انرژی تصفیه خانه استفاده شود.

هفت تصفیه‌خانه‌، پساب‌های صنعتی کارخانه‌های تولیدی شکر را با ظرفیت متوسط ۵۰ مترمکعب در ساعت تصفیه می‌کنند و با ظرفیت تصفیه روزانه هزار و ۲۰۰ مترمکعب پساب صنعتی نقشی به سزا در کاهش مصرف منابع آبی در این صنعت دارند.

به گفته ناصری، فعالیت تصفیه‌خانه‌های صنعت نیشکر نه تنها آب مصرفی را کاهش داده و مانع از آلودگی محیط‌زیست شده، بلکه سبب تولید نوعی کود آلی حاصل از جمع شدن لجن‌ها در مخازن تصفیه نیز شده است که با اضافه کردن آن به خاک مزارع نیشکر، حاصلخیزی هرچه بیشتر خاک را در پی دارد.