صلح شرافتمندانه پیروزی دو طرفه است
صلح شرافتمندانه پیروزی دو طرفه است
  عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نسبت به ایجاد صلح در منطقه ابراز امیدواری و تاکید کرد که صلح شرافتمندانه میان صنعا و ریاض، یک پیروزی دوطرفه است.

«محمد البخیتی» روز یکشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: هنوز زود است که با قاطعیت از موفقیت آمیز بودن مذاکرات صنعا سخن بگوییم، اما روشن است که فضای صلح منطقه را فراگرفته و این مساله باعث امید و خوشبینی است.

وی افزود: صلح شرافتمندانه میان صنعا و ریاض، یک پیروزی دوطرفه و نیازمند آن است که تمام طرف ها برای تثبیت نتایج، از رسانه ای کردن آن خودداری کنند تا فضای صلح حفظ و صفحه جدیدی باز شود.

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اضافه کرد که نباید رویدادها را فراموش کنیم تا رنج ها و مشکلات بار دیگر تکرار شوند.

شامگاه شنبه، ساعاتی پس از سفر یک هیات عمانی به پایتخت یمن، یک هیات سعودی وارد صنعا شد.

این اولین سفر یک هیات سعودی به صنعا پس از آغاز جنگ یمن علیه یمن در (فروردین ماه ۱۳۹۴) به شمار می‌آید.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه نوشته بود که یک هیات سعودی – عمانی تصمیم دارد به زودی به منظور دستیابی به توافق و آتش‌بس دائم در یمن، به صنعا سفر کند.

این دو منبع آگاه تأکید کردند که «مذاکرات هیات های سعودی و عمانی در صنعا، روی بازگشایی کامل بنادر و فرودگاه‌های یمن، پرداخت حقوق کارکنان و انتقال سیاسی قدرت متمرکز خواهد بود».

پیش از این خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع یمنی نوشته بود که آتش بس جدید ممکن است حاوی چندین نکته از جمله از سرگیری صادرات نفت از میادین نفتی در جنوب و از مارب در شمال، لغو تمام محدودیت‌ها در بندر الحدیده، گسترش پروازها به فرودگاه صنعا و باز کردن تمام راه‌ها بین مناطقی که تحت کنترل دولت نجات ملی یمن و قسمت هایی که تحت کنترل نیروهای وفادار به دولت مستعفی و فراری یمن است، باشد.

این منبع اظهار داشت که ائتلاف عربی نیز متعهد شده بدون استثنا حقوق تمام کارکنان یمنی در مناطق تحت کنترل دولت نجات ملی و سایر مناطق را بپردازد و کمیته‌هایی را برای محدود کردن خسارات ناشی از جنگ، رسیدگی به آن‌ها و پرداخت خسارت به آسیب دیدگان تحت نظارت سازمان ملل و ضمانت بین المللی کشورهای بزرگ تشکیل دهد.

رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در آستانه ورود دو هیات عمانی و سعودی به صنعا گفت: «خروج نظامیان خارجی از کشور، پرداخت خسارت ها و بازسازی از خواسته های عادلانه ماست».

«محمد عبدالسلام» افزود: «از دیگر خواسته های ما توقف تجاوز، برداشته شدن کامل محاصره و پرداخت حقوق همه کارمندان از درآمدهای نفتی و گازی است».

وی تأکید کرد که «بر پرونده اسیران بیشتر تمرکز خواهیم کرد تا مانند گذشته هیچ مشکلی آن را به تاخیر نیندازد».

به گفته وی، «قول‌هایی داده شده که این کار در ماه مبارک رمضان به سرانجام برسد».