عرضه غیربهداشتی فرآوردهای گوشتی در اهواز زیر سایه سیاه کرونا
عرضه غیربهداشتی فرآوردهای گوشتی در اهواز زیر سایه سیاه کرونا
در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان و افزایش آمار مبتلایان به این بیماری در کلانشهر اهواز، نظارت بیشتری بر روی فعالیت بازارهای روز این شهر انجام می گرفت، نظارتی که رفته رفته و به مرور زمان کاهش یافت.

در این زمان که به دلیل وضعیت سیاه کرونایی در اهواز، نیازمند نظارت جدی و دقیق بر روی فعالیت بازارهای روز مستقر در مناطق مختلف شهر هستیم، متاسفانه نه تنها نظارتی در این خصوص صورت نمی گیرد بلکه از سوی دیگر شاهد کشتار دام های زنده در برخی از این بازارها هستیم.
این مسئله در حالی رخ می دهد که بر اساس قانون، کشتار دام و طیور در معابر عمومی و یا عرضه زنده آن ممنوع است و در صورت مشاهده این نوع کشتار باید به صورت جدی با متخلفین برخورد قانونی صورت بگیرد.
این ممنوعیت به این دلیل اعمال می شود که در مراحل ذبح و پرکنی به هیچ عنوان اصول بهداشتی دامپزشکی رعایت نمی‌شود و هیچ گونه نظارتی از سوی کارشناسان دامپزشکی در محل کشتار مرغ زنده نیز صورت نمی‌گیرد.
متاسفانه عرضه فرآورده های گوشتی به این صورت، به دلایل مختلف صورت می گیرد اما اصلی ترین علت این ماجرا، فرهنگ غلط مصرف در برخی مناطق شهر است؛ در همین راستا حضور سازمان های دولتی برای خاتمه دادن به این گونه فعالیت ها بیش از بیش احساس می شود.
در کنار فرهنگ سازی برای مصرف کنندگان در این خصوص از سوی دیگر نیازمند جدیدیت دستگاه‌های اجرایی ذیربط و پیگیری‌های مستمر آنها برای جلوگیری از هر نوع عرضه محصول غیر بهداشتی گوشتی در سطح شهر اهواز هستیم.
اما در این زمان که بیماری کرونا در کوچه و خیابان های شهر اهواز پرسه می زند، به چه علت شاهد عرضه این گونه محصولات غیر بهداشتی در بازارهای شهر هستیم؟ سوال دیگری که در این خصوص مطرح می شود این است که سازمان دام پزشکی استان به چه علت در چنین شرایط خطرناکی که حتی اجازه فعالیت به برخی کسب و کارهای به مراتب بهداشتی تر از دستفروشان مواد غذایی، داده نمی شود؛ بر روی فعالیت های این چنینی نظارت بیشتری ندارد؟
متاسفانه در این چند وقت اخیر مبارزه با عرضه گوشت به صورت دست‌فروشی در اهواز جدی گرفته نشده و عرضه گوشت قرمز و سفید بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به صورت ذبح در محل با احتمال انتقال کرونا از افراد ذبح کننده به خریداران انجام می‌شود.
عرضه غیر بهداشتی گوشت قرمز و سفید علاوه بر تخریب سیمای بازارهای شهر در شرایط کرونایی اهواز یک مسئله بسیار مهم و قابل اهمییت است؛ احتمال انتقال و شیوع بیماری کرونا در عرضه سنتی محصولات گوشتی باید به صورت جدی پیگیری شود و بی شک کم کاری دستگاه های مربوطه در این خصوص عواقب بسیار خطرناکی را در پی خواهد داشت.
مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز مکررا در این خصوص هشدارهای لازم را داده اند و این نوع از عرضه محصولات گوشتی را کاملا مردود و غیر بهداشتی دانسته اند .
سازمان دام پزشکی استان مسئولیت خود را تنها هشدار، آموزش، مصاحبه و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ ها می داند و توپ را به زمین شهرداری می اندازد.
و در نهایت در گیر و دار جدال های دستگاه های متولی در این خصوص در وضعیت سیاه کرونایی در اهواز ذبح های غیر بهداشتی و همچنین عرصه دام به صورت زنده انجام می گیرد و تنها برنده این جدال ویروس کرونا است.