ماجرای بدهی ۲۰۰ هزار دلاری به شرکت سیمان خوزستان
ماجرای بدهی ۲۰۰ هزار دلاری به شرکت سیمان خوزستان
چند روز گذشته خبر ناپدید شدن 200 هزار دلار مربوط شرکت سیمان خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مسوولان این شرکت می‌گویند: این بدهی مربوط به یکی از مشتریان این شرکت بوده و اکنون از وی شکایت حقوقی شده است.

در روز‌های گذشته خبری مبنی بر ناپدید شدن ۲۰۰ هزار دلار مربوط به سیمان صادراتی شرکت سیمان خوزستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

در این خبر آمده است: این مبلغ علاوه بر ۸۰ میلیارد ریال طلب این شرکت از مشتریان است که هنوز به حساب‌های شرکت بازنگشته است.

اما روابط عمومی شرکت سیمان خوزستان در واکنش به انتشار این خبر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یکی از مشتریان محصولات صادراتی(سیمان- کلینکر) مبادرت به خرید این محصولات در زمان قبل از مدیریت فعلی کرده و حدود ۲۰۰ هزار دلار از ثمن این معاملات باقیمانده که جهت وصول آن دو فقره چک در همان زمان به عنوان تضمین از بدهکار اخذ شده است.

اطلاعیه شرکت سیمان خوزستان

در این اطلاعیه افزود: مدیریت فعلی شرکت برای تسریع در وصول این مطالبات ضمن ارسال اظهارنامه برای بدهکار و پیگیری این مطالبات از طریق واحد حقوقی به منظور وادار کردن بدهکار به پرداخت بدهی و جلوگیری از تضرر سایر شرکت های تابعه در معاملات با این شخص با مشورت واحد حراست، مالی و حقوقی، مراتب بدحسابی نامبرده به شرکت سیمان فارس و خوزستان اعلام و درخواست شده است تا به سایر شرکت های تابعه ابلاغ شود، تا از فروش محصولات خود به آن فرد بدهکارخودداری کنند.

مشخصات بدهکار و محل اقامت و نشانی دفتر وی کاملا مشخص و در سوابق شرکت ضبط و بزودی تمام این مطالبات وصول خواهد شد و هیچ مفقودیتی در کار نیست و خبر منتشره کاملا کذب و عاری از حقیقت است.

۲۰۰ هزار دلار بدهی مشتری به شرکت سیمان خوزستان است

فردین سلیمانی مدیر مالی شرکت سیمان خوزستان نیز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: این مبلغ مربوط به مشتری بخش داخلی است که به شرکت بدهکار است ضمن اینکه این جریان به سال ۹۷ بر می‌گردد و ربطی به مدیریت فعلی شرکت ندارد.

وی با بیان اینکه این مبلغ ۲۵۰ هزار دلار است، افزود: از این مشتری چک تضمینی و معادل چک ارزی داریم و از وی شکایت حقوقی شده است و اکنون در حال انجام کارهای حقوقی آن هستیم.

مدیر مالی شرکت سیمان خوزستان گفت: این فرد مخالف پرداخت مبلغ مورد نظر به ما نیست و اکنون مورد اختلاف ما با شرکت مشتری در بحث دوموراژ است و در اصل موضوع مغایرتی نداریم چراکه شرکت مدعی است کالای آن‌ها تا مدتی در بندر توقف داشت.

سلیمانی افزود: شرکت مشتری سیمان به ما می‌گوید به دلیل بحث دموراژی که به وی خورده مبلغ ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار را نباید از وی وصول کنیم و چنانچه جریمه شود ما(شرکت سیمان خوزستان) باید جریمه وی را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه مشتری معتقد است از آنجایی که بار سیمان به موقع به بندر نرسیده و شرکت سیمان خوزستان در بحث دوموراژ مقصر است، عنوان کرد: ما به شرکت مشتری اعلام کردیم که این شرط را نمی‌پذیریم و کل مبلغ را باید پرداخت کند.

 

به توجه به اینکه مدیر مالی شرکت سیمان خوزستان مدعی شد این مبلغ مربوط به سال ۹۷ است، خبرنگار فارس برای اطلاع از جزئیات این موضوع با مدیریت قبلی شرکت سیمان خوزستان نیز تماس گرفت.

این بدهی باید در پایان سال مالی لحاظ می‌شد

خسرو جامعی مدیرسابق این شرکت اما در پاسخ به مفقود شدن مبلغ ۲۰۰ هزار دلار از حساب‌های مالی شرکت سیمان خوزستان، گفت: ممکن است این مبلغ قبلاً هم مطرح بوده باشد اما بنده در جریان آن نیستم، در برخی شرکت‌ها گاهی بدهی سالیانه وجود دارد اما در این مورد حضور ذهن ندارم.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا شرکت چنین طلبی را از مشتریان خود داشته یا خیر، افزود: با توجه به حسابرسی‌های سالانه‌ای که در شرکت‌ها انجام می‌شود اگر موردی وجود داشت معمولاً در پایان سال مالی باید مشخص می‌شد.

مدیر سابق شرکت سیمان گفت: بعید میدانم چنین موردی وجود داشته باشد چرا که حسابرس باید در جریان قرار میگرفت و آن را گزارش می‌کرد.

جامعی با تاکید بر اینکه اگر حسابی از سالهای گذشته راکد مانده قطعاً گزارش می‌شد، بیان کرد: اگر چنین مبلغی مربوط به بدهی مشتری است باید جاری باشد و مشتری به صورت مستمر با شرکت کار کند و حساب‌ها گردش داشته باشند.