ماهی “سی باس” به جامعه مصرف‌کننده معرفی می‌شود
ماهی “سی باس” به جامعه مصرف‌کننده معرفی می‌شود
مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به توجه ویژه به پرورش آبزیان دریایی در سواحل خوزستان از برنامه‌ریزی برای معرفی ماهی سی باس به جامعه مصرف‌کننده خبر داد.

 

فتح‌اله ابوعلی در مراسم روز مزرعه، طرح ترویجی ایجاد مزرعه الگویی پرورش ماهی سی باس دریایی آسیایی که امروز یکشنبه در مزارع پرورش میگو منطقه چوِئبده آبادان برگزار شد، اظهار کرد: در پرورش ماهی سی باس علاوه بر منطقه چوئبده، برای پرورش در قفس دریایی هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و به زودی شاهد رونمایی از اولین قفس‌های دریایی آبزیان ساحلی در خوزستان خواهیم بود.

به نقل از اداره‌کل شیلات خوزستان، وی افزود: توجه ویژه به پرورش آبزیان دریایی در ساحل از اولویت‌های ما است و در شیلات خوزستان این اراده را ایجاد کرده‌ایم تا به این موضوع نگاه جدید و ویژه‌ای شود. با توجه به اطلاعات علمی پژوهشی و ظرفیت‌سنجی استان می‌توان گفت موفقیت نهایی این مسیر، روشن و مشخص است.

مدیرکل شیلات خوزستان با بیان اینکه مراسم امروز نمادین بوده و برای معرفی یک گونه جدید ماهی در استان خوزستان برگزار شده است، تصریح کرد: استان خوزستان از پتانسیل‌های بسیار بالایی در حوزه آبزی‌پروری برخوردار است و بحث پرورش ماهیان دریایی در اراضی ساحلی نمونه‌ای از این ظرفیت‌ها است‌.

وی به سابقه دو سه ساله پرورش ماهی سی باس در چوئبده آبادان اشاره کرد و گفت: ماهی صبیتی و شانک نیز از جمله این آبزیان دریایی است که در حال پرورش هستند.

ابوعلی سطح زیر کشت امسال مزارع پرورش ‌ماهی سی باس در چوئبده آبادان را ۲۰ هکتار اعلام کرد و افزود: ماهی صبیتی با سطح زیر کشت ۱۰ هکتار و شانک با سطح زیر کشت قریب دو هکتار از گونه‌های دریایی هستند که در حال پرورش هستند.

وی گفت: رویکرد شیلات خوزستان، ایجاد تنوع گونه‌های آبزیان دریایی و کنترل بیماری‌ها در گونه‌های پرورشی مذکور است.

مدیر کل شیلات خوزستان افزود: ماهی سی باس بازارپسند است و به لحاظ اقتصادی نیز امکان صادرات آن وجود دارد. برنامه مفصلی برای معرفی ماهی سی باس به جامعه مصرف‌کننده داریم که از جمله آن‌ها برگزاری جشنواره غذا در استان پس از گذر از دوران کرونا است. در آینده نیز برای تنظیم بازار فروش آبزیان ساحلی برنامه‌ریزی‌هایی خواهیم داشت.

وی افزود: پرورش ماهی سی باس در آب‌های نامتعارف (زهکش ها و پساب‌های کشاورزی) دارای ظرفیت بالایی است که در منطقه خرمشهر این آزمایش انجام شد و به نتایج مثبت رسیدیم.