محوریت جهاد تبیین باید بر مدار جوانان و نوجوانان باشد
محوریت جهاد تبیین باید بر مدار جوانان و نوجوانان باشد
 امام جمعه اهواز گفت: اساسا انقلاب اسلامی در بقا به نسل جوان متکی بوده و هست و محوریت جهاد تبیین باید بر مدار جوانان و نوجوانان باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد نبی موسوی فرد  (۲۰ آبان) در خطبه های نماز جمعه اهواز اظهار کرد: تقوا مهمترین عامل برای بندگی خدا است و یاد معاد مولد تقوا است. کسی که مرگ را فراموش نکند انسان پارسا خواهد بود و تمام اعمال خود را طبق رای خداوند انجام خواهد داد و با ذکر معاد انبیا به اخلاص راه پیدا کردند.

وی افزود: یاد خدا، همسر فرعون را در ردیف چهار زن برتر قرار داد و انحطاط قارون بخاطر فراموشی یاد آخرت بود. در زمان ما نیز، در نظام اسلامی مسئول باید بداند حلقه های زنجیر از آتش به گردن ما می افتد. آسیب هایی که الان می بینیم عمده آن به حاطر فراموشی یاد آخرت از ناحیه برخی مسئولین و برخی مردم است. یاد معاد زمینه ساز تقوای اقتصادی است.

موسوی فرد با بیان اینکه در این شرایط حساس توانستند تعدادی از عزیزانمان را به صحنه بیاورند، تصریح کرد: سه تا چهار سال حداقل از فضای مجازی غفلت کرده ایم. عبیدالله زیاد با یک شایعه توانست صحنه را برگرداند. ۱۸ هزار نفر پشت مسلم ابن عقیل نماز می خواندند اما به هر بهانه فرار کردند. بیش از هزار سال پیش مردم شایعه پذیر بودند و با یک شایعه امام خود را تنها گذاشتند.

امام جمعه اهواز گفت: بزرگ ترین عیب نسل فعلی این است که تاریخ مطالعه نمی کند. تاریخ زمان انقلاب و قبل از انقلاب را بخوانید و ببینید که استکبار چه کرده است. حادثه شاهچراغ اتفاق افتاد و با یک کلمه می گویند کار خودشان است با یک شایعه. بزرگترین عیب کثیری از ماها شایعه پذیری است. بین حق و باطل چهار انگشت فاصله است اگر دیدید قبول کنید اما اگر شنیدی، بدون ادله شرعی قبول نکنید.

نماینده ولی فقیه در خوزستان بیان کرد: برای اینکه توطئه دشمن به خودش برگردد به اهل بیت (ع) توسل کنید. فریب شعارهای وهابیت را نخورید که توسل را شرک می دانند، چون قرآن را نمی فهمند.

وی ادامه داد: در این جنگ ترکیبی که از اجزای گوناگون متشکل است، مبنای آن ادراک و شناخت است. یعنی دشمن ذهن مخاطب را در اختیار می گیرد. به گونه ای شایعه می کنند و می گویند رهبری از دنیا رفته یا رئیس جمهوری وجود ندارد و همه سقوط کرده اند. کسی می گفت کرمانشاه سقوط کرده و بازار تعطیل است. اینگونه شایعه می کنند و متاسفانه شایعه می پذیریم.

موسوی فرد ادامه داد: در این جنگ ترکیبی، راهبرد اصلی در انقلاب و آنچه مهم است جهاد تبیین است. نقطه تهاجم جنگ شناختی دشمن، شامل تمام مردم می شود. یعنی ذهن تمام مردم مورد توجه است به ویژه نسل جوان. اساسا انقلاب اسلامی در بقا به نسل جوان متکی بوده و هست و محوریت جهاد تبیین باید بر مدار جوانان و نوجوانان باشد.

وی گفت: امام (ره) به جوانان توجه ویژه داشتند و فرمودند نظیر جوانان این زمان از اول تاریخ تاکنون نبوده است. مقام معظم رهبری نیز می فرمایند یکی از مهمترین مراکز سعادت ملت، جوانان هستند. علت این است که جوانان از طهارت فکری برخوردار و موتور پیشران کشور هستند. آینده متعلق به جوانان است و وجود تهدیدهای فراوان داخلی و خارجی علیه جوانان است.

موسوی فرد بیان کرد: حداقل سه راهبرد مهم در برابر جنگ ترکیبی وجود دارد؛ جبهه انقلاب برای موفقیت در این جبهه باید این سه راهبرد را در نظر گرفته باشد. اول شناخت درست از جوانان و ظرفیت های موجود، دوم استخراج مسائل جوانان، سوم مواجهه صحیح با مسائل جوانان است. اولویت جوانان باید در راس برنامه باشد. ما هستیم که باید برای جوانان برنامه یزی کنیم. هم پنداری با جوان و مواجهه با آغوش باز، اصل جذاب سازی، نوآوری و ابتکار و تبیین گری شش نکته این راهبردها است.

امام جمعه اهواز با مخاطب قرار دادن نظام استکبار، یادآور شد: امام (ره) در صحیفه نور می فرمایند: جهان باید بداند که ایران راه خود را پیدا کرده است و تا قطع منافع آمریکای جهانخوار این دشمن کینه توز، مبارزه آشتی ناپذیر ادامه دارد و حوادث ایران نه تنها ما را برای لحظه ای عقب نخواهد نشاند که ملت ما را در نابودی منافع آنها مصمم تر خواهد کرد.

وی افزود: ما مبارزه خود را علیه آمریکا شروع کرده ایم و امیدواریم فرزندانمان با آزادی از زیر یوغ ستمکاران، پرچم توحید را در جهان بیفرازند. ما یقین داریم اگر دقیقا به وظیفه خود ادامه دهیم فرزندانمان شهد پیروزی را خواهند چشید.