نخستین استاندارد شرکتی ساخت محصولات غیر اصلی در مناطق نفتخیز جنوب تدوین شد
نخستین استاندارد شرکتی ساخت محصولات غیر اصلی در مناطق نفتخیز جنوب تدوین شد
رئيس اداره مهندسي استانداردهاي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب از تدوین استاندارد "ساخت محصولات غير اصلي- ماشين‌آلات فرآيندي" براي نخستين بار از سوي اين شركت خبر داد.

‌‌ به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نفتخیز، مهندس سیدابوالقاسم شایسته امین‌زاده اظهار داشت: استاندارد “ساخت محصولات غیر اصلی- ماشین‌آلات فرآیندی (محصولات مکانیکی)” اولین بار از سوی معاونت خدمات مهندسی تعمیرات مدیریت تولید این شرکت، اعلام نیاز و پیشنهاد شد و توسط کمیته فرعی ساخت محصولات غیراصلی زیر نظر کمیته تخصصی استانداردهای ماشین‌آلات فرآیندی تدوین شده است.

وی گفت: این استاندارد الزاماتی را برای یکسان­سازی فرآیندها و فعالیت‌های مهندسی معکوس جهت ساخت و جایگزینی محصولات اصلی با محصولات غیر اصلی، شامل قطعات و مجموعه­های یدکی و تجهیزات جانبی مکانیکی متعلق به ماشین‌آلات فرآیندی در سطح شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، ارائه می­دهد.

مهندس شایسته امین‌زاده افزود: در این استاندارد تلاش شده است تا فرآیندها و فعالیت‌های مهندسی معکوس و الزامات با اهمیت مرتبط با کارآیی، طول عمر، ایمنی، قابلیت اطمینان و حفظ کیفیت مورد توجه و استانداردسازی قرار گیرد. بر این اساس، ضروری بود نمایندگان همه ذینفعان در فرآیند تدوین استاندارد مشارکت نمایند و استانداردی تدوین شود که مورد پذیرش کارفرما (شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب) و قابل اجراء توسط پیمانکاران (سازندگان داخلی) باشد.

وی ادامه داد: الزامات این استاندارد با اجماع نظر و بر اساس دانش و تجربه کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و جمعی از نمایندگان سازندگان داخلی تهیه شده است و می‌تواند منجر به افزایش استانداردسازی در تولیدات سازندگان داخلی، توانمندسازی ایشان و تقویت فضای رقابتی برای نزدیک شدن به کیفیت مطلوب و پایدار گردد.

رئیس اداره مهندسی استانداردهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: این استاندارد در حال حاضر به‌صورت آزمایشی برای مدت شش ماه توسط رئیس شورای استانداردهای این شرکت ابلاغ شده که پس از پایان مدت مذکور، بازخوردهای دریافتی از ذینفعان بررسی و در ویرایش جدید اعمال خواهند شد.

مهندس شایسته امین‌زاده درباره ضرورت تدوین چنین استانداردی توضیح داد: در سال‌های اخیر، در فرآیند تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات فرآیندی که به‌دلیل بد عهدی‌ها و تحریم‌ها، آسیب جدی دیده­ است، موضوع جایگزینی قطعات یدکی تولید سازندگان اصلی ماشین‌آلات فرآیندی (OEM) با قطعاتی که توسط سازندگان داخلی تولید شده‌اند، به‌منظور ترمیم و تکمیل مجدد زنجیره­ تامین نیازمندی‌های صنعت معظم نفت و گاز کشور، مورد توجه خاصی قرار گرفته است.

وی افزود: از سوی دیگر، سیاست‌های ابلاغی در زمینه اقتصاد مقاومتی و اهداف عالیه وزارت نفت در خصوص توانمندسازی و حمایت از سازندگان داخلی و گسترش استفاده از محصولات ایشان، تدوین استاندارد به منظور سامان‌دهی و یکسان‌سازی فرآیندهای مرتبط با ارزیابی کارآیی و حفظ کیفیت محصول با توجه به معیارهای مورد پذیرش کارفرما را بیش از پیش، ضروری می‌نمود.

رئیس اداره مهندسی استانداردهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در پایان از کارشناسانی که در تدوین این استاندارد همکاری داشته‌اند به ویژه جناب آقای مهندس امید عسکری که بار اصلی و هدایت تیم تدوین استاندارد را به عهده داشتند، تشکر کرد.