نوسازی و بهینه سازی شبکه برق هندیجان جهت تامین برق در فصل های گرم سال یک نیاز اساسی و فوری که لازم است متولیان امر آن را در دستور کار خود قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه خوزستان از بندر هندیجان،شهرستان هندیجان از توابع استان خوزستان است که این استان یک استان گرم و خشک شناخته شده و به گونه ای فقط دو فصل دارد فصل گرما و سرما و خبری از دیگر فصول نیست.

این موارد اکثرا در شهرهای جنوبی و ساحلی خوزستان است که از فروردین ماه تا آبان ماه هوای گرم،شرجی زیاد دارند که نیاز است در طول شبانه روز وسایل سرمایشی روشن باشند تا مردم بتوانند حداقل در منازل خود به راحتی ساکن شوند.

در منطقه هندیجان مردم از ساعات  ظهر۱۲ تا ۸ شب نمی توانند در گرمای شدید بیرون باشند و باید در منازل ساکن شوند تا شاید در ساعات پایانی روز آب و هوا با غروب آفتاب کمی خنک شود و غالباً در منازل هستند و وسایل سرمایشی آن ها بدون وقفه روشن است.

به هیمن جهت برق زیادی نیاز است که جمعیت ۴۰ هزار نفری این شهرستان را پاسخ دهد. با توجه به افزایش دما در کره زمین و طبعاً افزایش جمعیت نیاز است شبکه برق نیز بروز رسانی شده و توسعه یافته تا نیاز مردم را در طول روز مرتفع کند و سنتی اداره شدن برق و قدیمی بودن تجهیزات سبب فشار به شبکه آورده و شاهد بودیم در این شهر برق به مدت زمان زیادی قطع می شد تا به شبکه های اصلی لطمه وارد نشود.

به دلیل قدیمی بودن شبکه یا اینکه تجهیزات کمی وجود دارد مسئولان برق مجبور بودند که برای حفظ توان شبکه ساعاتی از روز برق را قطع کرده تا بتوانند تا پایان تابستان برق را مدیریت کنند و به مردم برسانند.

هر چند در ایام پایانی تابستان هستیم و پاییز در حال فرارسیدن است و از شدت گرما مقداری کاسته می شود اما باز هم مردم هندیجان تا اواسط آبان ماه نیاز به وسایل سرمایشی دارند.

اکنون که با پایان تابستان فشار از شبکه های برق در سراسر کشور در حال کاهش است، اما کار متولیان جهت نوسازی،بهینه سازی،افزایش تجهیزات،افزایش تولید برق برای سال جاری تابستان تازه آغاز راه است و باید با برنامه ریزی صحیح و سرمایه گذاری دولت با خرید تجهیزات جدید ایرانی با کیفیت از هم اکنون به فکر تامین برق مردم باشند.

بسیاری از نیروگاهای کشور نیاز به بازسازی و تعمیر ۱۰۰ درصدی دارند تا بتوانند برق مورد نیاز کشور را تامین کرده و برای ارز آوری صادرات را نیز در نظر داشته باشند. در این بین تولید برق از انرژی هسته ای،انرژی خورشیدی یک نیاز ضروری و مهم است که دولت می تواند با کمک مردم در مناطق گرمسیری از انرژی خورشیدی برق تولید کند.

دولت با تهیه زیر ساخت ها و افزایش تسهیلات می تواند صفحات خورشیدی به مردم دهد تا از این راه هم برق مردم تامین شده و هم برق مازاد آن ها را خریداری کند و از این طریق نیز می تواند در تولید برق کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمدمهدی صادقی