هوای ۶ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت
هوای ۶ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت
آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد، هوای ۶ شهر خوزستان روز یکشنبه در وضعیت قرمز یا ناسالم قرار گرفت.

براساس اعلام روز یکشنبه سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۹ صبح امروز براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، شهر اهواز با شاخص ۱۶۸، خرمشهر ۱۶۸، سوسنگرد ۱۵۵، شوشتر ۱۵۱ و ماهشهر و هندیجان ۱۵۶ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم یا قرمز قرار دارد.

براساس این گزارش وضعیت هوای شهر اندیمشک باشاخص ۱۱۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

هوای شهرهای دزفول، امیدیه، رامشیر، رامهرمز، بهبهان، حمیدیه، شادگان، شوش، مسجدسلیمان و گتوند به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

همچنین در مدت مذکور هوای هیچ شهری در وضعیت پاک قرار نداشت.

روز گذشته هوای اهواز در وضعیت بسیارناسالم و هوای پنج شهر دیگر در وضعیت قرمز قرار گرفت. به دنبال آلودگی هوا مدارس شهرستان‌های اهواز، باوی و کارون روز یکشنبه جاری تعطیل اعلام شد.

براساس این گزارش وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا ” ناسالم” است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.