بحث پرورش آبزیان در شهرستان بندر هندیجان علاوه بر افزایش تولید ملی و ارزش افزوده بر رفع بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان بسیار مفید و ضروری است.

به گزارش اندیشه خوزستان از بندر هندیجان،شهرستان هندیجان یکی از شهرهای مهم بندری استان خوزستان است که از نگاه متولیان مغفول مانده و هنوز محروم است. این شهر دارای ۹۵ کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس و از بهترین مکان هایی است که می توان به راحتی با ایجاد مزارع پرورش آبزی در بحث اشتغال زایی و جلوگیری از انقراض ماهیان لذیذ این منطقه جلوگیری کند.

در کشور دانش نحوه و چگونگی پرورش آبزیان گرمابی منطقه هندیجان را ندارند و ماهیانی مانند شوریده،میش ماهی،زوری،بیاه و …. دیگر ماهیان لذیذ را نمی توان پرورش داد. این یک اشکال جدی است که سازمان شیلات می تواند با بهره گیری دانش اینگونه پرورش آبزیان تولید داخلی را افزایش داده و صادرات را داشته باشد.

شیلات ایران اگر بتواند پرورش ماهیان گرمابی هندیجان را به نحو مطلوب پرورش دهد علاوه بر اشتغال زایی،تامین چرخه غذایی سالم ،جلوگیری از انقراض گونه های نادر و مهم، تولید ملی در حوزه غذاهای دریایی را توسعه و گسترش دهد.

بهترین نقطه در استان خوزستان جهت پرورش آبزیان، شهرستان هندیجان است که می توان در پایین دست رودخانه زهره یا در سواحل امام زاده عبدالله(ع) و یا در کنار سواحل بندر بحرکان به صورت گسترده انجام شود.

این پرورش هم می تواند به صورت پرورش در قفس باشد و هم می تواند با ایجاد مزارع صورت گیرد. تامین غذاهای ماهیان نیز از همین منطقه به راحتی می تواند انجام شود و با پرورش آرتمیا و میگو غذای ماهیان بزرگ نیز تامین    می گردد.

دولت می تواند با حمایت از بخش خصوصی و تعاونی این موضوع را تسهیل کرده و سرعت ببخشد و در چندین مورد که بخش خصوصی و تعاونی درخواست های پرورش آبزیان را داده اند اما هنوز موفق به اخذ مجوزهای لازم و شروع کار نشده اند،انتظار است در این حوزه دولت با جدیت بیشتری وارد شود.

گزارش از محمد مهدی صادقی

انتهای پیام/

  • نویسنده : محمدمهدی صادقی