۳۰ درصد از صادرات کلینکر سیمان کشور از منطقه ازاد اروند
۳۰ درصد از صادرات کلینکر سیمان کشور از منطقه ازاد اروند
 معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند به افزایش ظرفیت روزانه تخلیه و بارگیری لجستیکی پنج هزار تن کلینکر در شلمچه اشاره کرد و گفت: صادرات سه میلیون تن کلینکر سیمان از منطقه آزاد اروند به عراق تا پایان سال هدف‌گذاری شده است.

 

به گزارش اندیشه خوزستان از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد اروند سیدعلی موسوی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۰ درصد صادرات کلینکر (یکی از مواد اولیه تولید سیمان) کشور از طریق منطقه آزاد اروند انجام می‌شود و تا پایان سال جاری این منطقه به عنوان اولین صادر کننده کلینکر در کشور تبدیل خواهد شد.

وی افزود: ۲۰ درصد صادراتی که از مرز تجاری شلمچه انجام می شود انبارش آن در شرکت لجستیک توسعه سیمان که زیر مجموعه شرکت شصتا است انجام می‌شود و منطقه آزاد اروند در هفت ماه گذشته بعد از بوشهر و بندر امام خمینی (ره) سومین منطقه به لحاظ صادرات کلینکر کشور بوده است.

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت: ایران سالیانه ۱۲ میلیون تن کلینکر به کشورهای مختلف صادر می کند که از این میزان کشور عراق به عنوان بزرگترین و نخستین شریک تجاری بزرگترین خریدار کلینکر ایران به شمار می رود.

موسوی بیان کرد: در آینده سیمان آبی یک، سیمان هکمتانه و سوفیان نیز به این ظرفیت اضافه خواهد شد تا در پایان سال به رقم سه میلیون تن صادرات کلینکر از مرز شلمچه دست یابیم.

معاون توسعه کسب و کارها و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت:در یک هفته گذشته ۶ هزار تن کلینکر از طریق ناوگان خط ریلی وارد مرز تجاری شلمچه شد.

وی اظهار داشت: این مقدار کلینکر که از کارخانه سیمان درود بارگیری شده است برای صادرات به کشور عراق آماده است.

معاون توسعه کسب و کارها و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: شرکت توسعه سیمان در شلمچه یکی از شرکت های لجستیک فعال در منطقه آزاد اروند است که علاوه بر حمل و انتقال کلینکر از طریق حمل و نقل ناوگان ریلی، در کنار آن سایر مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی و مواد معدنی را از استان های مختلف برای صادرات کالا به کشور عراق امکان پذیر کرده است.

۳۵۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی در نیمه نخست سال جاری از بارانداز منطقه آزاد اروند در شلمچه به کشور عراق صادر شد.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است.
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.